فیال

تیم تخصصی طراحی وب سایت

مطالب وب سایت را بگونه ای بنویسیم که خوانده شود

طراحی وب سایت اصولی علاوه بر جلب نظر بیننده ، خواندن مطالب را نیز برای وی راحت تر می کند اما مطلب هم باید به گونه ای نوشته شود که علاقه بیننده را به خواندن جلب کند.
فرض کنید در کتابخانه ای غنی و بی انتها به دنبال مطلبی می گردید و برای به دست آوردن این مطلب فقط کافی است اراده کنید. باوجود حجم وسیعی از صفحات مرتبط و غیر مرتبط به موضوع مورد علاقه تان ، برای خواندن هر صفحه چقدر زمان می گذارید؟
بلی ، همین حالا در این کتابخانه هستید و اگر من بیشتر این مقدمه چینی را ادامه دهم ، شانس اینکه شما این متن را بخوانید از دست خواهم داد.پس اولین نکته:
به سرعت به سراغ اصل مطلب بروید

انتخاب عنوان همچنان از مهمترین عوامل جذب بیننده است اما از عناوین هوشمندانه و دوپهلو اجتناب کنید . خواننده یک روزنامه در بین صفحات مقابلش می چرخد تا عنوانی نظرش را جلب کند و مشغول خواندنش شود. اما در وب ،‌ خواننده ها به سراغ عناوینی می روند که به دنبالش هستند. پس حتما از عنوان توصیفی و با محتوا استفاده کنید و با انتخاب عنوان شفاف ، ایده مناسبی راجع به مطلب خود در اختیار خواننده قراردهید.

خواندن از روی صفحه نمایش همچنان برای خیلی ها سخت تر از خواندن از روی کاغذ است ، پس از عبارات مختصر و شفاف استفاده کنید.متن خود را به قطعات کوچک تقسیم کرده و هر بخش را به یک موضوع اختصاص دهید و در عین حال سعی کنید بین قطعات وابستگی زیادی ایجاد نکنید.
خواننده های وب در واقع مطالب را نمی خوانند بلکه آنها را بررسی می کنند. بنابراین بسیار محتمل است که پاراگرافی را رد کرده و به سراغ پاراگراف بعدی بروند تا مطمئن شوند که آیا متنی که می خوانند ، همانی است که به دنبالش می گشته اند یا خیر. لذا متن را به گونه ای قالب بندی کنید که به سادگی قابل بررسی باشد:

  • اطلاعات و کلید واژه های مهم را ضخیم کرده تا به سرعت مشخص شود هر پاراگراف راجع به چیست. فقط زیاده روی نکنید. متون ضخیم طولانی و زیاد گیج کننده هستند و خواندن را دشوارتر میکنند.
  • از فهرست های عددی و نقطه ای استفاده کنید.
  • استفاده از جدول را مدنظر داشته باشید. جداول مطالب را رساتر و قابل مقایسه می کنند.

 

و اما نوع نوشتار :
در هنگام نوشتن مطلب از از املای سهیح استفاده کنید ،از واژه های بی مفهوم ، لهجه های خاص و جملات دست و پا شکسته پرهیز کنید
بجای استقاده از واژه های تبلیغاتی مانند اولین ، بهترین ، خارق العاده و غیره ، از زبانی عملی و هدفمند استفاده کنید.
فراموش نکنید که مهمترین بیننده های شما ، همیشه موتورهای جستجو هستند که به اندازه باقی خواننده هایتان بی حوصله نیستند ، اما آنها هم خصوصیات خاص خود را دارند ، پس آنها را هم مدنظر داشته باشید.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.