فیال

تیم تخصصی طراحی وب سایت

میزبان وب

یک وب سایت برای اینکه قابل دسترس باشد باید محتویات خود را بر روی یک کامپیوتر که آنرا با عنوان وب سرور می‌شناسیم ذخیره کند.

هر کامپیوتر در شبکه وب آدرس منحصر بفردی دارد که همانند شماره تلفن متشکل از اعداد می‌باشد و با نام IP  شناخته می‌شود. از طرفی با کمک سیستم نام دامنه (DNS- Domain Name System) هر دامنه در واقع به کامپیوتری در شبکه متصل است.

با توجه به اینکه هزینه راه اندازی و نگهداری این دستگاه ها بالا می‌باشد لذا شرکت هایی اقدام به راه‌اندازی تجهیزات مورد نظر کرده و آنها را اجاره می‌دهند. اینگونه شرکت ها معمولا با نام میزبان وب (Web hosting) شناخته می‌شوند.

البته برای پایین آمدن هزینه ی راه اندازی یک وب سایت ممکن است چندین دامنه به یک کامپیوتر متصل باشند و از منبع مشترکی استفاده کنند که اینحالت را سرویس اشتراکی میزبانی وب (shared web hosting) می‌نامند.

توجه به عوامل زیر در سرویسهای اشتراکی، سودمند است

 • حجم سرویس: در واقع میزان حافظه جانبی است که از جانب میزبان برای نگهداری محتویات وب سایت در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و بنوعی مهمترین عامل در هزینه مربوط به این سیستم ها می‌باشد. اگر قصد استفاده از فایل های صوتی و تصویری در وب سایت خود ندارید بالتبع به حجم زیادی هم نیاز نخواهید داشت.
 • سیستم عامل سرور : بطور معمول دو سیستم عامل Microsoft windows و Linux از طرف میزبان های وب پیشنهاد می‌شوند و در مواقعی که نیاز به استفاده از فن‌آوری های وابسته به سرور می‌باشد مثل
  پیاده سازی وب سایت های مبتنی بر پایگاه داده ، نقش سیستم عامل بسیار مهم است.
 • صندوق پستی : تعداد و حجم اختصاص یافته به صندوقهای پستی نیز از عوامل تاثیرگذار در تصمیم گیری می‌باشد. همچنین پروتکل های پشتیبانی شده برای ارتباط با سرور نامه ها مانند POP3 و IMAP نیز موثر هستند که البته بیشتر میزبان ها علاوه بر امکان دسترسی به صندوق پستی از طریق صفحات وب (web mail) این پروتکل ها را نیز پشتیبانی می‌کنند. علاوه بر اینها مجهز بودن سرور به نرم افزارهای ضد هرزنامه و امکان تهیه فهرست نامه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
 • پایگاه داده : اگر وب سایت شما بگونه ایست که محتویات آن نیاز به تغییر دارد و یا قصد ذخیره اطلاعاتی مانند نتایج نظرسنجی های کاربران وب سایت را دارید ، استفاده از پایگاه داده انتخاب مناسبی می‌باشد که در اینصورت حجم پایگاه داده و تعداد پایگاههای داده مورد نیاز ، با توجه به سیستم عامل سرور و بسته به نیاز های وب سایت ، از عواملی است که باید به آن توجه کرد.
 • حجم ترافیک مجاز:واقع برای هر درخواست نمایش صفحه و یا بارگزاری فایل ، مقداری اطلاعات بین سیستم کاربر و سرور رد و بدل می‌شوند که سقف مجاز مقدار این اطلاعات را حجم ترافیک مجاز محدود می‌کند. تعداد بیننده ، نوع صفحات وب سایت و نوع اطلاعاتی که در آنها قرار دارند باید در این رابطه مدنظر قرار گیرند.
 • زیردامنه : سیستم نام دامنه دارای ساختاری درختی و یا وراثتی است . یک زیر دامنه را می‌توان شاخه ای از یک دامنه بزرگتر معرفی کرد. بعنوان نمونه blog در blog.example.com ، زیر دامنه example.com می‌باشد. تعداد زیردامنه هایی از این دست نیز از عواملی است که در انتخاب سرویس میزبانی موثر است . البته example نیز زیر
  دامنه ای از دامنه سطح بالای com محسوب می‌شود که در اینجا محاسبه نمی‌شود.
 • امکانات وابسته به سیستم عامل : بعنوان مثال پشتیبانی از .net framework و یا php و …
 • ftp: پروتکل انتقال فایل (file transfer protocol) همانطور که از نامش پیداست بمنظور انتقال فایل درنظر گرفته شده است و معمولا بارگزاری وب سایت روی سرور از طریق این پروتکل انجام می‌شود. نکته ای که در این رابطه باید در نظر گرفت تعداد کاربران مجاز به استفاده از این پروتکل می‌باشد.
 • از دیگر عوامل موثر می‌توان به پنل مدیریت ، نرم افزارهای جانبی مانند سیستم مدیریت محتوا یا مدیریت فایل و امکانات اضافی مانند آمار سایت اشاره کرد.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.